Magyarország és Ausztria egyaránt támogatja a szőlő-újratelepítési jogok rendszerének fenntartását az Európai Unióban 2013 után – hangsúlyozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és osztrák kollégája, Nikolaus Berlakovich vasárnap egy bécsi borászati szakvásár megnyitóján.

A 2006–2009 között lezajlott borpiaci reformmal érintett érzékeny kérdések nagy többségét sikerült minden fontos résztvevő számára megnyugtatóan rendezni. Egy kérdés azonban továbbra is nyitva maradt, ez a telepítési tilalom, illetve az újratelepítési jogok rendszerének kérdése – mondta Fazekas Sándor. Az Európai Bizottságnak nagyon részletesen ki kell térnie erre a kérdésre, amikor várhatóan 2012 végére elkészíti a 2006-2009 között lezajlott borpiaci reformról szóló értékelését – tette hozzá.

Az EU-nak továbbra is a minőséget kell támogatnia a bortermelésben a mennyiség helyett – mondta. A bor hozzátartozik Európa kulturális örökségéhez, ezért a jövőben egyre fontosabbá kell válniuk Európa számára a borpromóciós intézkedéseknek a belső piacon és az EU-n kívüli piacokon is. Örvendetes lenne, ha a promóció támogatásának szabályrendszere egyszerűbbé és átláthatóbbá válna, különösen az uniós belső piacon – mondta a miniszter.

Fazekas Sándor és osztrák kollégája hangsúlyozta az eredetmegjelölések és földrajzi jelzések fontosságát is. A magyar tárcavezető szerint különösen az EU-n kívüli országok tekintetében hoztak előrelépést a borreform intézkedései. Ezek az előírások feladatot adnak a bortermelők és a tagállamok számára is, hiszen 2011. decemberéig minden földrajzi árujelzőnek el kell elkészíteni a termékleírását. Ez nem csak teher, de ha jól végzik el, lehetőség is, mert a hatékonyabb közösségi marketingből hosszú távon előnyük származik a termelőknek – mondta a miniszter.

Nikolaus Berlakovich elmondta, Ausztria kis bortermelő országként csak minőségi termékek révén érhet el sikereket, az eredetmegjelölés ezért különösen fontos az osztrák termelők számára. A miniszterek egyetértettek abban is, hogy csökkenteni kell a Közös Agrárpolitikához kapcsolódó adminisztrációs terheket. Fazekas Sándor egy kérdésre válaszolva kijelentette, véleménye szerint az Európai Unió egyes támogatási politikáinak egymástól jól elhatároltaknak kell lenniük, hogy ne gyengítsék egymást. Míg a Közös Agrárpolitika fő célja az ellátás biztonsága, a borászatban a legfontosabb cél a minőségi bortermelés és a borrégiók támogatása.

(kormany.hu, MTI)