Az Európai Unió borreformja az eredetvédelem területén is jelentős változásokat hozott, és az új hazai eljárásrenddel kiegészülve előtérbe helyezte a helyi termelői közösségek szerepét az egyes földrajzi árujelzők szabályozásával kapcsolatban.
A földrajzi árujelzőt kezelő hegyközségi szervezetek
Az új Bortörvényben megjelenik a földrajzi árujelzőt kezelő hegyközségi szervezet fogalma. E szervezetek lehetőségeinek és feladatainak leírása és listája itt található.
A földrajzi árujelzők termékleírásai
Minden oltalom alatt álló földrajzi árujelző (eredetmegjelölés és földrajzi jelzés) termékleírását el kellett készíteni és be kellett nyújtani az Európai Bizottság részére 2011. december 31-ig. Ezek a dokumentumok főszabály szerint a 2009. július 31-én hatályos állapotot tükrözik.
Az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések hatályos termékleírásait itt találja.
A termékleírások módosíthatóak
A módosítással kapcsolatos további információkat itt tekintheti meg.
Az új eredetmegjelölés vagy földrajzi jelzés oltalmára vonatkozó, illetve termékleírás-módosítási kérelmek nemzeti kifogásolási eljárás alatt álló dokumentumait itt tekintheti meg
Hagyományos kifejezések
A földrajzi árujelzők mellett a hagyományos kifejezések is fontos szerepet kapnak az eredetvédelemben. Ezek olyan hagyományosan használt kifejezések, amelyek:
- azt jelzik, hogy egy adott termék közösségi vagy nemzeti jogszabály alapján oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy földrajzi jelzéssel van ellátva
- egy oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy földrajzi jelzéssel ellátott termék előállítási vagy érlelési eljárására, minőségére, színére, származási helyének jellegére vagy a történetéhez kapcsolódó eseményre utalnak.
A hagyományos kifejezések oltalmára vagy módosítására benyújtott kérelmeket itt tekintheti meg.